הבזקים
המוח משנה את עצמו

המוח משנה את עצמו

מקור: הבלוג של אסף פדרמן , דוקטורנט לפסיכולוגיה
תאריך: 06.02.2007

מקור וקרדיט :  הבלוג של אסף פדרמן , דוקטורנט לפסיכולוגיה

"למידה מביאה לשינוי ארוך טווח בהתנהגות באופן שדברים שבעבר לא היו מוכרים לנו כלל הופכים, לפעמים בלי שהתכוונו לכך, לטבע שכאילו משתלט עלינו. דברים מסוימים שלמדנו לראות קופצים לנו מול העיניים, ודברים שלמדנו לשמוע (כמו שפת האם שלנו) קופצים לנו לאוזניים.

זורים שאחראים על שליטה מוטורית משתנים בעקבות תרגול אינטנסיבי של תנועות מסוימות. ככה, אני מניח, אנחנו נעשים מיומנים יותר. אבל במעבדה לחקר המוח של הרווארד הראו לאחרונה שתרגול מדומיין של הפעולה משנה את האזורים הרלוונטים. לא צריך להתאמן בכינור שמונה שעות כל יום בשביל להיות פאגניני, אפשר פשוט לדמיין שמונה שעות כל יום שמתאמנים. לא יודע מה יותר גרוע, אבל את השני אפשר לעשות בלי להפריע לשכנים.

צריך לזכור את הנחת העבודה של התחום, אותה הצגתי כבר בעבר ברשימה מכונות עשויות בשר. הדמיון עצמו זה משהו שנעשה במוח, וכמוהו גם דברים מסובכים ומופשטים יותר כמו שמחה ואושר. למרות שאימון פיסי מסוים ייצור שנוי קבוע במוח, הטיים טוען שבעבר היה מקובל שהמוח בסך הכל "בא מוכן" ואינו משתנה בקלות. אני חושב שהם מתכוונים למשהו שיכול לעלות מסדרה של מחקרים כמו אלה שערך הפסיכולוג דניאל כהנמן: רמת האושר של אדם היא נתון קבוע פחות או יותר שאינו משתנה אפילו כתוצאה מאסונות או זכיות. באו חכמים והניחו שאצל כל אחד מאיתנו המוח מסודר ככה שהוא מייצר אושר ברמה מסוימת, וגם אחרי זעזועים גדולים הוא חוזר לרמה "הטבעית".

ואיך מדיטציה קשורה לכל זה?

האם אפשר לשנות את הרמה הטבעית? זו שאלה שהתחילו לנסות לענות עליה ריצ'רד דוידסון וחבריו בוויסקונסין-מדיסון. הם בדקו נזירים טיבטים וגילו שיש להם יכולת בלתי רגילה להפעיל את המרכזים במוח שאחראים על חמלה ואושר. אחת ההשערות היא שהם לא רק מפעילים אזורים מיוחדים במוח בשעת מדיטציה, אלא שבאופן כללי האזורים האלה פעילים יותר אצלם. השערה נוספת היא שיכולת הקבועה הזו היא פרי של תרגול ארוך. התרגול הזה, מטבע היותו מדיטיבי, הוא בעיקר תרגול מנטלי. אני לא חושב שיש תשובה מוחצת, אבל העדויות מתחילות להצטבר שתרגול מנטלי מהסוג הזה ממש משנה את המוח, ולכן משנה את ההתנהגות, ואולי גם את החוויה והתפיסה של המרגלים. למעשה אלן וולס מתכנן מחקר ענק בנושא הזה בדיוק. עדויות מהתחום הקליני מצביעות בבירור שתרגול מדיטציה עוזר לבעיות נפשיות מסוימות. במילים אחרות, המחשבות שלך משנות לך את המוח. אם תשאלו אותי הרעיון הזה לא ברור מאליו רק במסורת דואליסטית מטופשת כמו זו של המערב.

וכאן אני מגיע למה שאני כבר אומר די הרבה זמן, ואולי צריך להגיד אותו בברור אפילו יותר. מדיטציה היא לא סתם "מודעות" או "קבלה של מה שקורה". מדיטציה היא אימון מסודר ומכוון שנועד לשנות את ההרגלים המנטליים שלנו. אחד ההרגלים האלה הוא להזדהות עם המון דברים שקורים לנו. הרגל אחר על מה ואיך לחשוב". 

  לרשימה המלאה 

המאמר בטיים: 


לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק