הבזקים
ק. ג. יונג חי, נושם ובועט. 50 שנים לאחר מותו, יונג רלוונטי יותר מתמיד במגוון רחב של תחומי הפסיכולוגיה היישומית והחשיבה הפילוסופית לגבי טבעו של האדם. חלק מהיישומים מופנה לתחומים כמו פיתוח מנהיגות, ניהול, ואימון      (coaching).
יונג בשירות הארגונים

יונג בשירות הניהול המתקדם

גורם מפרסם: אתר SBC
מחבר: עופר ערד
מקור: סטטוס , ירחון לחשיבה ניהולית , 2005 , גיליון 169 / יולי 2005
תאריך: 30.10.2006


מאת: עופר ערד

מקור וקרדיט : סטטוס , ירחון לחשיבה ניהולית ,  2005 , גיליון 169 / יולי 2005

http://www.ifeel.co.il/page/1316

 ק. ג. יונג חי, נושם ובועט. 50 שנים לאחר מותו, יונג רלוונטי יותר מתמיד במגוון רחב של תחומי הפסיכולוגיה היישומית והחשיבה הפילוסופית לגבי טבעו של האדם. חלק מהיישומים מופנה לתחומים כמו פיתוח מנהיגות, ניהול, ואימון (coaching).

יונג זיהה כי המפתח לתקשורת תוך-אישית (בין האדם לעצמו)  ובין-אישית (בין האדם לאחר)  נעוץ בשונות הנובעת מהעדפות, נטיות ואפיונים (ענ"א)  המולדים של כל אדם. את תיאוריית האישיות של יונג פירשו ופיתחו צמד הפסיכולוגיות איזבל מיירס וקתרין בריגס.

פרשנות ופיתוח תיאורית האישיות של יונג  הולידה את ה-Myers-Briggs Type Indicator) MBTI). ה- MBTI הוא כלי שמזהה העדפות, נטיות ואפיונים של כל אדם באמצעות ארבעה צירים המרכיבים את אישיותו.

 הענ"א  שלנו כבני אדם באים לידי ביטוי בדומיננטיות של:

 הכיוון אליו מפנים את האנרגיה ותשומת הלב שלנו - האם על ידי מיקוד בעולם החיצוני של אנשים ואירועים חיצוניים, או על ידי מיקוד בעולם פנימי של רעיונות ותפיסות?

 1. הדרך בה אנו קולטים מידע - האם באמצעות מיקוד בחמשת החושים,  בפרטים, במוחשי ובהווה או מיקוד בעתיד בזיהוי האפשרויות, הדפוסים והיחסים?
 2. הדרך בה אנו מקבלים החלטות -  האם באמצעות מיקוד בחשיבה אובייקטיבית, הגיונית, מנתחת סיבה-תוצאה, או מיקוד ברגש המבוסס על המרכיב הסובייקטיבי ובהשפעת ההחלטה על אנשים אחרים ?
 3.  אופן ההתנהלות שלנו בעולם שמחוץ לנו - האם על ידי שליטה באמצעות תכנון, ארגון ותנועה לכיוון של סגירה והחלטה, או על ידי גמישות, ספונטניות השארת אפשרויות פתוחות?
 למרות שאנו מקבלים החלטות, קולטים מידע, מפנים את תשומת הלב שלנו ומתנהלים בעולם החיצוני על יד מיקוד בכל אחד מהצירים והמושפעים (גם וגם) וכן מהנסיבות והאנשים סביבנו, קיימת העדפה דומיננטית בסיסית על כל אחד מהצירים הללו. כפי שקיימת העדפה דומיננטית בסיסית ליד בה אנו כותבים, למרות היכולת לכתוב גם ביד ימין וגם ביד שמאל. כתיבה ביד הדומיננטית חלקה, פשוטה, נטולת מאמץ ואילו כתיבה ביד הלא דומיננטית כרוכה במאמץ, לוקחת זמן רב, דורשת ריכוז. היכולת לכתוב בשתי הידיים קיימת, אך קיים הבדל משמעותי בשימוש ובתוצאה בין כתיבה ביד דומיננטית ויד לא דומיננטית.

 ה- MBTI ו-16 אבות הטיפוס

 שילוב הענ"א הדומיננטיים בכול אחד מארבעת הפרמטרים יוצרים 16 אבות טיפוס (4X4 ) אישיותיים. בכל אב טיפוס גלומים מאפיינים  ייחודיים, הנובעים מהדינמיקה בין הענ"א  הדומיננטיים.

כאשר אנו אומרים אב טיפוס, אין הכוונה כי כל האנשים בעלי שילוב הענ"א הדומיננטיים הם בדיוק אותו דבר. המאפיינים הנובעים מאב הטיפוס יכולים לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ומגוונות בעיסוק, אך החוויה הפנימית - כמו גם החוט השזור  בהדגשים ההתנהגותיים והתפיסתיים  -  תהיה דומה. שני אנשים מאותו אב טיפוס אינם בהכרח אותם אנשים, וביטוי של העדפות ואפיונים יכול להיות שונה בצורה, אך לא במהות הבסיסית.

 המודל ההתפתחותי לפי יונג

 על-פי יונג אנו נולדים עם הענ"א  הללו. לעתים, סביבת משפחה או תרבות ירחיקו אותנו מהנטיות הטבעיות שלנו, וכך נמצא את עצמנו עושים דברים המנוגדים לטבע הבסיסי שלנו. אדם עם ענ"א המתמקד בעתיד, בזיהוי הדפוסים והיחסים ולראות את התמונה הגדולה (N), הגדל בסביבה בה יש ערך רב למעשיות, מיקוד בפרטים הקטנים, זיכוך הידוע והמוכר  וכיוצא בזה  (S ) -  יכול באופן מעשי למצוא  את עצמו במקצוע מעשי וקונקרטי בניגוד לנטיות הטבעיות שלו. אותו אדם אשר נולד עם נטיות (N)), לא יעבוד בפועל עם הנטיות הטבעיות שלו. למרות שיפתח יכולות כפי שנדרש ממנו ויעשה את העבודה ברמה מספקת, הוא לא יממש את הפוטנציאל המלא הטמון בו. סביר להניח שימצא אפיק להביא את הראיה הרחבה לידי ביטוי (בתוך או מחוץ לעיסוק), או יסבול או יעזוב את העיסוק.

 אם ניקח לדוגמא משרד רואי חשבון, נמצא בו אנשים אשר הנטיות שלהם יבואו לידי ביטוי בצורות שונות. רואי חשבון מסוימים יהיו יותר ממוקדים במספרים ובפרטי הפרטים של הדו"חות. הסיפור, מזווית ראייתם, נמצא בפרטים, וסביר להניח כי הם גם יעלו בצורה הטובה ביותר על מרכיבי אי-היעילות. אחרים יהיו יותר ממוקדים באסטרטגיה ובאפשרויות המהוות פועל יוצא של הדו"חות. הדו"חות מבחינתם מספרים סיפור של תמונה גדולה ורחבה,  המספרים מהווים את  האמצעי, התמונה הגדולה והתהליך הרחב מהווים את העיקר.

מנהל עם ענ"א לפתרון בעיות בכאן ועכשיו יתקשה להיות זה אשר בונה מערכת עם ראייה ארוכת טווח. אין שני לו בפתרון בעיות בזמן אמת, באלתור וכיוצא בזה, אך קשה יהיה לצפות ממנו להיות זה אשר יפתח אסטרטגיה ויעבוד באופן מאוד מסודר ומאורגן ביישום האסטרטגיה.

 עמוד שידרה אישיותי

 לכל אחד מאתנו יש עמוד שידרה אישיותי אשר מלווה אותנו לאורך חיינו. האם זה אומר כי אנחנו נשארים אותו דבר, מכיוון שנולדנו עם עמוד שידרה אישיותי מסוים? התשובה לכך היא כמובן שלילית. מודל ה-MBTI מתייחס לכך שאכן אנו נולדים עם דומיננטיות בכל אחד מארבעת הצירים, ובפרט על הצירים של קליטת מידע וקבלת החלטות. ההתפתחות באה לידי ביטוי ביכולת שלנו לפתח ולעשות שימוש בחלקים הלא-דומיננטיים ולפתח את היכולת שלנו "לכתוב בשתי ידיים". בעוד שלכתוב בשתי ידיים הוא דבר פחות משמעותי בהתנהלות חיינו, היכולת לפתח חשיבה הגיונית ומרוחקת יותר, המאזנת את הנטייה הדומיננטית להיות מזוהה ולחוות דברים מבפנים (וההיפך), היא כן חיונית. כמו גם היכולת ליצור קשר באופן קל יותר עם אנשים; בין מי שהדומיננטיות אצלו היא המיקוד פנימה, ויכולת להכיל את עצמו, לבין מי שמיקוד תשומת הלב שלו מופנה החוצה לאנשים ואירועים.

אישיות האדם מורכבת ביותר ואין מודל אחד היכול לספק הסבר המקיף את כל המורכבות של כל אדם ואדם. אנו בנויים מרבדים וממרכיבים רבים: רבדים נפשיים, רגשיים, רוחניים וקוגניטיביים. לכל אחד ההיסטוריה  הייחודית לו, התנאים הסביבתיים וסביבה תרבותית בה גדל. מודל ה-MBTI אינו מתיימר להקיף את כל המורכבות הזו. יחד עם זאת קיימות תבניות בסיסיות ומרכזיות המאפיינות קבוצות של אנשים ויוצרות אבות-טיפוס הדומים במהות. 

 מה מרוויחים מזיהוי  הנטיות, האפיונים וההעדפות?

 בראש ובראשונה המשתמש לומד להכיר טוב יותר את עצמו. מיקוד העדפות ואפיונים מסביר נטיות התנהגותיות, בחירות שאנו עושים, מדוע אנחנו ממקדים את תשומת הלב שלנו במקומות כאלה ולא אחרים. מכיוון שההעדפות והנטיות הן מולדות, קל  יותר לקבל ולהבין  את עצמנו  ואת האחר בשונות.

 ה- MBTI עוזר לכל אב-טיפוס:

 •     להבין טוב יותר את עצמו ואת האחר.
 •     לשפר יכולות  תקשורת ולהתאימן לסביבה.
 •     להתמודד עם תהליכי שינוי.
 •     כיצד ועל בסיס מה מקבל החלטות
 •  להבין מה יוצר את הקונפליקטים  וכיצד להתמודד אתם.
 •  לזהות את סגנון הלמידה האופטימלי.
 •  להתמודד טוב יותר עם לחצים, כעסים ושחיקה.
 •  לשפר את היכולת לנהל עדיפויות וזמן.
 •  להבין טוב יותר את  הסגנון הניהולי ונקודות הכוח ותורפה של סגנון זה.
 •  תרומה ייחודית לשותפות/צוות.
 •  לזהות את סוגי התפקידים והמטלות המתאימים.

  יישומי ה-MBTI

 
יישומי ה-MBTI רבים ומגוונים. חלוקת היישומים במאמר מתייחסת לתחום הארגוני-עסקי והאחר. כל תחום יישום הוא עולם ומלואו ודיסציפלינה בפני עצמה.  הטיפולוגיה היונגיאנית מהווה כלי ומציעה זווית הסתכלות עשירה, קלה להבנה וישימה ביותר

 

תחום ארגוני- עסקי

תחומים אחרים

גיבוש ופיתוח צוותים (כולל צוותים בינלאומיים)

Coaching  ניהולי-עסקי

פיתוח שותפים

פיתוח מנהיגות

התאמת אנשים לתפקידים ומשימות

התאמת אנשים לצוותים

סדנאות

 

טיפול אישי, זוגי ומשפחתי

הכוונה תעסוקתית

הכוונה במציאת הייעוד

גישור

חינוך והדרכה - סגנונות למידה

Life coaching

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

לאור המיפוי הזה אנו יכולים לענות על מספר שאלות כמו:

 מה נקודות הכוח של כל צוות?

 1. מה נקודות התורפה של כל צוות?
 2. איזה אב-טיפוס חסר  על-מנת להגביר את אפקטיביות הצוות?
 3. היכן יהיו נקודות החיכוך האפשריות?
 4. מה צריך לפתח כצוות בכדי להגביר אפקטיביות?
 עבודה דרך ה- MBTI מסירה חלק מעוקצם של מאבקי כוח ו"אגואים" מפותחים  יתר על המידה. עבודה דרך הענ"א מפחידה הרבה פחות ויוצרת פתיחות רבה יותר המאפשרת התקדמות ושינוי בדפוסי ההתנהגות והעבודה בין חברי הצוות. בניית צוות והתאמת האנשים על בסיס אבות טיפוס יכולים להגביר באופן ברור את האפקטיביות ולחסוך בעיות ומחסומים עתידיים.

 מקור וקרדיט : סטטוס , ירחון לחשיבה ניהולית ,  2005 , גיליון 169 / יולי 2005

http://www.ifeel.co.il/page/1316

www.SBC.co.il

 

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק