הבזקים
ההונאה החשבונאית הגדולה שביצעו מנהלי חברת אנרון.

חברי ההנהלה כפרו באשמות במהלך המשפטים והאשימו איש את רעו .
לפני חמש שנים - פרשת אנרון  (Corporation Enron  )- אנשים והאתוס של תרמית בתאגידי

לפני חמש שנים - פרשת אנרון - אנשים והאתוס של תרמית בתאגידים

מקור: World Almanac Special Feature
תאריך: 10.12.2006


 מקור וקרדיט - World Almanac Special Feature

 איסוף ועיבוד: רחל קליין , עורכת תוכן , פרויקט הגורם האנושי , ישראל

 
השבוע לפני חמש שנים (ב28 בנובמבר 2001 ), פרצה פרשת אנרון, ענקית האנרגיה מיוסטון, טקסס. החברה התמוטטה כשחברה מתחרה, Dynergy חזרה בה מכוונתה לקנות את אנרון. בטול העסקה גרמה למניות אנרון להתרסק (מערך של 90$ למניה לערך של 0.16 $).

 ימים ספורים לפני תאריך העסקה, ירד ערכן של מניות אנרון כאשר דווח שאשראי החברה הורד בדרגה ובכך  3.9 $ ביליארד של חובות החברה נדרשו  לתשלום על ידי הנושים.  ארבעה ימים לאחר מכן,  אנרון בקשה הגנה משפטית והחלה בתהליכי פשיטת רגל. תהליך פשיטת הרגל מחק למעשה 30 $ ביליארד ממחזיקי מניות החברה. אך גרוע מכל, לחברה היו 21,000 עובדים שהחזיקו במניות החברה בתוכניות הפרישה לגימלאות והחברה עד יומה האחרון אסרה על העובדים למכור את מניותיהם. 

 הכעס גבר כאשר נודע שיושב ראש החברה קנת ליי ( Kenneth Lay ) מכר עשרות מיליוני דולר במניות אנרון חודשים ספורים לפני פשיטת הרגל תוך כדי הבטחות למשקיעים ולעובדים שהחברה חסונה מבחינה פיננסית.

 אנרון שהחלה פעילות ביוסטון בשנת 1985 עסקה בגז טבעי ועם השנים גם עסקה במים, פחם וברזל. סקנדל אנרון הותיר אחריה אלפי עובדים ללא כספי פנסיה ורבבות משקיעים שהפסידו את כל הונם.

 הסערה בעקבות פרשת אנרון גרמה לכך שהממשל האמריקאי יחשוב שוב על עמדת אי התערבות בתעשיות הגדולות.  במקרה זה, אנרון גרם הפסדי ענק למחזיקי המניות ונזק פיננסי אדיר לעובדי החברה ביוסטון, טקסס שבה קבע את משרדיו. יום אחרי שבית המשפט הכריז על הגנת החברה ומינוי כונס נכסים, כשהוצבו קציני ביטחון סביב בנין החברה במרכז היוסטון ובדקו כל עובד שיצא מהבניין לוודא שלא הוציא דבר מחדרו.  עובדי אנרון הפסידו לא רק את משרתם באחת החברות הכי בטוחות ומשגשגות בארצות הברית, אלא גם נוכחו שכל כספי תוכניות הפרישה שלהם )401K ( הושקעו במנות החברה וערכם ירד לטמיון.

 התברר במהלך המשפטים שאחת מסגניות נשיא החברה שרון וואטקינס שלחה מבר לנשיא החברה באוגוסט 2001 ובמשפט הראשון במכתב שאלה "האם אנרון הופכת להיות מקום עבודה עם סיכונים? והתריעה בפני סקנדלים גדולים ברגע שידע בציבור על ההונאה החשבונאית הגדולה שביצעו מנהלי החברה. חברי ההנהלה כפרו באשמות במהלך המשפטים והאשימו אחד את חברהו.  קנת ליי נמצע אשם בהונאת מניות ומספר אישומים קשורים נוספים ולפי ההערכות היה מקבל עונש של מעל 20 שנות מאסר בפועל.  למרבה האירוניה, קנת לאי נפטר במהלך חופשה בקולורדו מבלי לשלם על האסון הפיננסי והאנושי שגרם. חברת רואי החשבון הגדולה ארתור-אנדרסן (Arthur Andersen  ) הואשמה בעזרה לאנרון ונאלצה להפסיק את פעילותה ב שנת 2002 .

 התרסקות אנרון לא הסתיימה בפשיטת רגל. בית הנבחרים האמריקאי ומשרד המשפטים החלו לבחון את מהלך העניינים שקדמו לקריסה והעמידו לדין את הנהלת החברה.  בחודש יולי 2002 עבר חוק Sarbanes-Oxley. החוק יצר ועד מנהל לפיקוח על תהליכי החשבונאות של חברות ציבוריות, תחת חסות הרשות לניירות ערך האמריקאית

(Securities and Exchange Commission ). הישות החדשה ראשית לקנוס בסך 750,000 $ לאדם פרטי, או עד 15 $ מיליון לחברה, ועל מנהלי החברה להצהיר על יושרה וכנות המסמכים שמציגים לציבור.

 
למאמר המלא - World Almanac Special Feature

 
 למידע נוסף :

 הדג השמן ביותר בפרשיית אנרון עלה בחכת התביעה. כתב האישום נגד המנכ"ל קנת ליי הוא ה-30 במספר בפרשייה זו; שליש מהנאשמים הודו באשמה עד כה

 משפט אנרון: ליי וסקילינג - אשמים

גלעד סרי לוי , "אנרון למשל ". סיפורה של אנרון ומחשבות על הקפיטליזם התאגידי, בעקבות הספר "24 יום - קריסתה של אנרון", שכתבו רבקה סמית וג'ון אמשווילר

האיש שוויתר על חליפות פראדה ומכונית ב.מ.וו כדי לא לשבת בכלא

הסרט הדוקומנטרי "הנפילה של אנרון" מנסה להסביר איך חברה גדולה כמו אנרון פושטת רגל למרות כל תמרורי האזהרה 

  חקר אירועים : אוניברסיטת דרבי ( ישראל ) , פרשת אנרון

 מייסד אנרון קנת' ליי מת מהתקף לב

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק