הבזקים

המחברת, פסיכולוגית אמריקאית, מנתחת בספרה את המנגנונים שמקשים על בני אדם להיות מאושרים.

סוניה ליובומירסקי היא פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בריברסייד

המיתוסים של האושר

המיתוסים של האושר: מה באמת עושה אותנו מאושרים ומה לא?

גורם מפרסם: הוצאת כנרת, זמורה־ביתן
מחבר: פרופסור סוניה ליובומירסקי
תאריך: 28.12.2014

המיתוסים של האושר הוא ספר פסימי מאוד. המיתוסים של האושר הוא גם ספר אופטימי מאוד.

למה פסימי? כי מתברר שלכולנו יש יכולת מצוינת להתרגל לשינויים שמתרחשים בחיינו. בגלל היכולת הזאת אנחנו מתרגלים גם לשינויים חיוביים, וזמן קצר מכן  אנו חוזרים אל רמת האושר הבסיסית שלנו.

ואם לא די בכך, מתברר גם שקיימים מיתוסים של אושר שמקשים עלינו להיות מרוצים מחיינו. המיתוסים האלה הם כל מיני סיפורים שאומרים לנו מתי בדיוק אנחנו אמורים להיות מאושרים (כאשר נתחתן, כאשר יהיה לנו תינוק, כאשר יהיה לנו הרבה כסף) ובאילו תנאים אנחנו אמורים להיות אומללים (כאשר נתגרש, כאשר נחלה במחלה קשה, כאשר נפוטר), ואשר האמונה שלנו בהם רק מרחיקה אותנו מן האושר.

ולמה אופטימי? כי עצם ההכרה בקיומם של מנגנון ההתרגלות ושל המיתוסים של האושר, והבנת הדרך שבה הם משפיעים עלינו, מחלישה את השפעתם. ומשום שיש לא מעט שיטות יעילות, המבוססות על עשרות מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, להיאבק בהצלחה בתהליך ההתרגלות ולעשות את החיים מלאים וטובים יותר.

בספר מנתחת הפסיכולוגית האמריקנית סוניה ליובומירסקי את המנגנונים שמקשים עלינו להיות מאושרים, ותוך שהיא מסתמכת על מחקרים מהעת האחרונה היא מתארת את נקודות המפנה הבולטות בחיינו, מביאה שיטות שבכוחן לעזור לנו להתמודד עם ההיבטים השליליים של נקודות המפנה האלה ולהיות מאושרים יותר, ונוסכת בקוראים את צלילות המחשבה הדרושה כדי לבנות לעצמם חיים בריאים ומספקים. המיתוסים של האושר מלמד אותנו לקחים מעשיים שיכולים לשנות את חיינו.

סוניה ליובומירסקי היא פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בריברסייד. מחקריה, על האפשרות לשמר את האושר ולהגביר אותו, זיכו אותה בפרסים רבים, ובהם פרס טמפלטון לפסיכולוגיה חיובית. ספרה הדרך אל האושר, שתורגם לתשע–עשרה שפות, יצא לאור בעברית בהוצאת "כנרת". ליובומירסקי מתגוררת עם משפחתה בסנטה מוניקה, קליפורניה.

"
במהלך מלחמת העולם השנייה השקיעו מומחי תעופה משאבים ומאמצים רבים בחקר התרסקויות של מטוסי קרב. יום אחד שאל מישהו: "למה אנחנו לא חוקרים את המטוסים שנשארים באוויר?" זוהי מטאפורה מוצלחת לתחום של הפסיכולוגיה החיובית שבה אני מתמחה. במקום להתמקד בשאלה מדוע המדוכאים מדוכאים, מדוע הבודדים בודדים ומדוע הגרושים מתגרשים, אנו משתמשים במתודולוגיות אמפיריות שיטתיות כדי לחקור מדוע המאושרים מאושרים ומדוע המצליחים מצליחים. בספר זה השתמשתי במיטב הספרות המדעית כדי לייעץ לכולנו כיצד לשנות את נקודת המבט שלנו על האתגרים הגדולים בחיינו, להתמודד עם נקודות המפנה בחיינו, לא לתת לחוויות שליליות להצטבר לכדור שלג ולהמשיך קדימה."

מקור : אתר סימניה

עוד ארוכה הדרך אל האושר..

 המיתוסים של האושר: מה באמת עושה אותנו מאושרים ומה לא? - סוניה ליובומירסקי. מאנגלית: גיא הרלינג. המחברת, פסיכולוגית אמריקאית, מנתחת בספרה את המנגנונים שמקשים על בני אדם להיות מאושרים. אחת הסיבות שמונעת מאדם להיות מרוצה מהחיים שלו היא ההתניה שמטביעה בנו החברה, לפיה עלינו להיות מאושרים מתי ואיך שכל בני האדם אמורים להיות מאושרים. הוצאת כנרת, זמורה־ביתן, 314 עמ', 69 שקלים.

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק