הבזקים
שיטות האבחון והטיפול מבוססות על מדריך הפסיכיאטריה האמריקאי שיוצא בקרוב. המהדורה החדשה צפוייה לחולל שינויים דרמטיים בתחום
לקויות למידה

לומדים מטעויות : שינוי מדריך לקויות הלמידה צפוי להביא ליותר מאובחנים

גורם מפרסם: עיתון "הארץ"
מחבר: דן אבן
תאריך: 12.12.2012

דן אבן

במאי 2013 תושק המהדורה החמישית לספר האבחנות הפסיכיאטריות (DSM) של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי. מדריך ההפרעות הפסיכיאטריות צפוי לכלול השנה כמה שינויים דרמטיים בכל הקשור לאבחון וטיפול במצוקות נפשיות. מעבר להשלכות רפואיות, לאבחנות הנכללות בספר יש גם השפעות חברתיות, כלכליות ומשפטיות מאחר שהן מקטלגות תופעות מסוימות כהפרעה נפשית.

דו"ח הסוקר את השינויים שהספר צפוי לחולל באבחון הפרעות למידה והפרעות קשב וריכוז צופה עלייה במספר המאובחנים שיהיו זכאים להקלות בבחינות בבתי הספר ובאקדמיה. הדו"ח, שמתפרסם החודש בכתב העת  Journal of Learning Disabilities, מתייחס להשפעות הצפויות של המהדורה החדשה בעשר מדינות ובהן ישראל.

את הפרק בדו"ח שעוסק בישראל הכינו ד"ר מיכל אל-יגון, ראש המגמה לחינוך מיוחד בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, ופרופ' מלכה מרגלית, ראש בית הספר למדעי ההתנהגות במרכז האקדמי פרס וסגנית נשיא באקדמיה הבינלאומית למחקר בלקויות למידה. לטענתן, השינוי יאפשר גם לאנשים שקיבלו ציון אינטליגנציה נמוך מאחר שהתקשו בהבנת המבחן על רקע לקותם, להיות מאובחנים בלקות למידה - על סמך כלים חדשים. שינויים אלה עתידים להוביל, לטענת החוקרות, לעלייה במספר המאובחנים בלקויות למידה בבתי הספר בארץ.

לכתבה בעיתון "הארץ"

לומדים מטעויות : שינוי מדריך לקויות הלמידה צפוי להביא ליותר מאובחנים

ראה גם :

הליקוי הוא של המערכת

אור קשתי

השינוי העקרוני שמביאות עמן ההגדרות החדשות הוא ביטול הזיקה שבין מבחן אינטליגנציה (IQ) לאבחון לקות הלמידה. אם עד היום היה נדרש להראות פער משמעותי בין ציון האינטליגנציה להישגים בלימודים, הרי שמעתה יצטרך לקוי הלמידה להוכיח את הקושי הקוגניטיבי שממנו הוא סובל - בכתיבה, בקריאה או בפעולות חשבון - על סמך אבחונים סטנדרטיים, בעלי נורמות תקפות ומהימנות. ללא מחסומים בדמות רגישות אבחונית ובקרה חיצונית גדולות הרבה יותר מאשר בעבר, מספר המאובחנים כלקויי למידה צפוי לגדול.

לכתבה של אור קשתי בעיתון "הארץ"

התנ"ך של הפסיכיאטרים מתאים עצמו לתקופה

דן אבן

ה-DSM הוא מדריך סטטיסטי אבחוני (Diagnostic Statistical Manual) המאגד את כל האבחנות הפסיכיאטריות ומפרט את הקריטריונים לאבחון כל מחלה.

בתחילת החודש (דצמבר) אישר חבר הנאמנים של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (APA) את טיוטת המהדורה החמישית של הספר, שיושק במאי הקרוב (2013). לטיוטה, שהעבודה עליה החלה ב-1999, תרמו מעל ל-1,500 רופאים ומומחים למקצועות בריאות הנפש בארצות הברית וכ-400 חוקרים מרחבי העולם.

בפברואר 2010 הופצה הטיוטה הראשונה עם השינויים המוצעים והציבור אף נקרא לשלוח את הערותיו. עורכי הספר קיבלו כ-13 אלף הערות ואלה הופנו לוועדות השונות.

עד כה דיווח האיגוד האמריקאי על כמה שינויים משמעותיים שצפויים במהדורה החדשה. ראשית, הוחלט להגדיר אבחנה חדשה של "ספקטרום האוטיזם", שכבר נמצאת בשימוש קליני בשנים האחרונות. מדובר בהגדרה המאחדת ארבע הפרעות: תסמיני אוטיזם - לרבות הפרעת אוטיזם - תסמונת אספרגר, הפרעה דיס-אינטגרטיבית של הילדות והפרעת התפתחות נרחבת. באיגוד האמריקאי מעריכים כי האבחנה תקל על תהליך אבחון ילדים הסובלים מאוטיזם.

בנוסף הוחלט להכיר בהפרעה בוויסות מצב הרוח וכך לאבחן ילדים עם מצבי רוח קיצוניים אשר סובלים מהתקפים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע ויותר. מדובר בילדים שאובחנו עד כה בעיקר בהפרעה ביפולארית (מאניה דפרסיה).

המהדורה החדשה אף צפויה לכלול אבחנה של כאב נפשי בשל אבל. מדובר במצב נפשי שנוצר בעקבות מותו של אדם קרוב, העלול לבשר על התפתחות עתידית של דיכאון קליני חמור. המשמעות הקלינית של האבחנה היא אפשרות לטיפול בתרופות לדיכאון ולחרדה עבור הסובלים מאבל. החידוש מעורר מחלוקת בקהילה הפסיכיאטרית שכן הוא עשוי להוביל לעלייה משמעותית בשימוש בתרופות אלה, שכבר כיום רווח בציבור ונאמד בכ-8% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל.

 למאמר  של דן אבן בעיתון "הארץ"

התנ"ך של הפסיכיאטרים מתאים עצמו לתקופה

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק