הבזקים
הספר - פרי שנים של ניסיון קליני, מחקר אמפירי והמשגה תאורטית - מציג גישה חדשה ועדכנית להבנה הפסיכולוגית של הילד, הבנה בסיסית המונחת ביסוד רבות מהתנהגויותינו ומחוויותינו כבני אדם. מה הקשר בין כישורים אלה לבין הסתגלות טובה או פתולוגית? האם כישורים אלה מהווים גורם חוסן?
העין הפנימית

העין הפנימית : התפתחותו הסובייקטיבית של הילד

גורם מפרסם: הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה
מחבר: אודי בונשטיין
תאריך: 06.07.2011

חיות מרגישות אולי לא פחות מאתנו, אולם הן נעדרות יכולת להתבונן בעצמן. הן חסרות אותה עין פנימית המאפשרת לנו להפוך את עצמנו למושא ההתבוננות שלנו ולהיות יצורים היודעים את עצמם". במוקד ספר זה ניצבת העין הפנימית, זו שמביטה פנימה אל תוך נפשנו, אך גם החוצה ופנימה (או אולי פנימה והחוצה?) אל תוך נפשו של הזולת. העין הפנימית מאפשרת אמפתיה, הבנה, מודעות לעצמי ולאחרים, התנהגות חברתית, אינטליגנציה רגשית וכישורים נוספים. היא מייחדת אותנו, בני האדם, מכל יצור חי אחר במידת מורכבותה ושכלולה, וכשהיא לוקה חלילה בעיוורון, כרוכות בו הפרעות קשות ביותר.

הספר - פרי שנים של ניסיון קליני, מחקר אמפירי והמשגה תאורטית - מציג גישה חדשה ועדכנית להבנה הפסיכולוגית של הילד, הבנה בסיסית המונחת ביסוד רבות מהתנהגויותינו ומחוויותינו כבני אדם. מה הקשר בין כישורים אלה לבין הסתגלות טובה או פתולוגית? האם כישורים אלה מהווים גורם חוסן? האם הם מנבאים הצלחה חברתית, מקצועית, כלכלית, פוליטית או אחרת בהמשך החיים? כיצד אומדים כישורים אלה וכיצד ניתן להשפיע עליהם, לשכללם ולכיילם?

הכישורים הנחוצים לילד כדי להבין את טבעה הסובייקטיבי של החוויה האנושית מוגדרים מנקודת ראות המאחדת את דרך החשיבה הפסיכואנליטית, ההתפתחותית, הקוגניטיבית והנוירולוגית. באמצעות דוגמאות ותיאורי מקרים מוצגת מסגרת תאורטית חדשה ומקורית הנתמכת בממצאי מחקר עדכניים. הספר מציע דרכי אבחון וטיפול מעשיות למי שהתפתחותם תקינה ולאוכלוסיות קליניות ספציפיות (בעלי הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגות, הפרעות אישיות, הפרעות מטווח הסכיזופרניה ועוד), וכן הוא מציע שיפור בתהליכי ההכשרה של פסיכולוגים, פסיכיאטרים ופסיכותרפיסטים.

ד"ר אודי בונשטיין הוא פסיכולוג קליני מומחה ומדריך בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה, המורשה לעסוק בהיפנוזה, להורות אותה ולחקרה. מלבד עבודתו בקליניקה פרטית, הוא משמש כפסיכולוג בכיר ביחידה להדרכת הילד והמשפחה בבית החולים לגליל המערבי בנהריה ועומד בראש התכנית לפסיכותרפיה בצפת. הוא עוסק בטיפול ובאבחון פסיכולוגיים וכן בהדרכת אנשי מקצוע ומשלב בהצלחה בין עבודתו הקלינית לבין מחקר.

"ספר מצוין! [...] הקריאה בספר הזה הייתה עבורי חוויה של הנאה אינטלקטואלית צרופה [...] הספר רלוונטי מאוד לאנשי המקצוע בישראל כי הנושא הנדון נמצא בתנופת התפתחות ומחקר בעולם והוא נמצא בחזית תחום פורץ דרך. אני מאמין כי לנושא המנטליזציה יש חשיבות רבה גם בתחום החברתי בישראל. היכולת להתבונן בעין הפנימית לתוך העצמי ולתוך הזולת עשויה להיות מנוף לשינוי חברתי, תקשורת והידברות וכך גם בתחום הפוליטי."

קישור להוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה

לקריאת הפרק הראשון

אתר הבית של המחבר
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק