הבזקים
סקירה מסכמת על ההתפתחויות הרפואיות החשובות של שנת 2006
חדשות הבריאות החשובות ביותר בשנת 2006

חדשות הבריאות החשובות ביותר בשנת 2006

מקור: WebMD
תאריך: 08.01.2007

 מקור וקרדיט - WebMD

 איסוף ועיבוד : רחל קליין , עורכת תוכן , פרויקט הגורם האנושי , ישראל

 • אחד הפרסומים החשובים ביותר השנה היה פיתוח החיסון נגד סרטן. שנת 2006 היתה השנה בה בוצעו טיפולים גנטיים שהביאו להבראת שני מטופלים שהיו בשלבים אחרונים של מחלת הסרטן. התברר שחיסון נגד מחלת ההרפס זוסטר (Shingles ). התרופה - Gardasil , הראשונה בחיסונים נגד סרטן, מגנה מפני HPV (נגיף הפפילומה האנושי הוא נגיף שתוקף את העור באזור אברי המין וכן את צוואר הרחם.) נגן דלקות הגורמות לסרטן צוואר הרחם ואברי המין.
 • המאורע הרפואי/בריאותי השני בחשיבותו היה המאבק נגד שומני הטראנס והאיסור על השימוש בשומני הטראנס על מסעדות בניו יורק שהחריזה עירית ניו-יורק. בנוסף לחוק החדש בניו- יורק , מה -1 בינואר 2007 , על פי דרישת ה FDA , חייבים יצרני המזון לכלול את כמות שומני הטראנס בכל מוצרי המזון. בעקבות החלטות ה FDA, החלו רשתות מזון רבות לאמץ את השומנים הבריאים יותר בתפריטיהם ולפרסם את השינויים עוד לפני המועד הנדרש.
 • חיסון נגד מחלת ה Shingles (שלבקת חוגרת, הרפס זוסטר, ) מחלה וירלית שתסמיניה הם הופעת פריחה כואבת של שלפוחיות (הדומות מאוד לאבעבועות רוח) לאורך עצב (שלבקת חוגרת נגרמת על ידי אותו נגיף הגורם לאבעבועות רוח). המחלה מנת חלקם של האוכלוסייה המבוגרת והחיסון בהחלט יתרום להורדת בסבלם של הקשישים. ה FDA מציעה לחסן כל אדם מעל גיל 60 נגד המחלה.
 • Stents (תומכים) קרדיולוגיים - האם הם בטוחים כפי שחשבנו? לפני שנת 2006 לא היה ספק ביתרונות הסנטים החדשים המצופים בתרופות. הסיכונים בסטנטים הישנים כללו היצירות מחדש של כלי הדם. הסטנטים החדשים המצופים בתרופות מנעו מהיווצרות תאים על הסטנטים. אך השימוש בהם הצריך שימוש בשתי תרופות נוספות -אספירין ופלאויקס. והשימוש בתרופות אלה גם גרם לבעיות כגון דימום וכיבים בקיבה. ב 2006 הוחלט שלמרות הסכנות, שהסטנטים החדשים פותרים בעיות חמורות בהרבה ולכן עדיין נחשבים בטוחים - עד לפיתוח סוג חדש של סטנטים.
 • חיידק סטאפילוקוקוס עמיד בפני תרופות התגלה השנה בבתי חולים רבים בעולם. והבעיה גוברת.  החיידק החזק MRSA- methicillin-resistant staphylococcus aureus  נקרא על שם תרופת אנטיביוטיקה ידועה שבדרך כלל ממיתה את החיידקים. אך החיידק הזה נמצא עמיד בפני התרופה. החדשות הטובות הן שישנן תרופות אנטיביוטיות אחרות שמסוגלות עדיין להתמודד עם MRSA . החדשות הרעות הן שהזיהומים הנגרמים על ידי MRSA קשים לרפא ובמקרים קיצוניים MRSA הופך להיות חיידק אלים.
 • גלולת "הבוקר שאחרי" נמכרת ללא מרשם. קיימות שתי גלולות ל"בוקר שאחרי" - Plan B (אם תוכנית "א" נכשלה ולא לקחת את הגלולה נגד היריון) ו Preven . את הגלולות יש לקחת עד 72 שעות לאחר קיום יחסי מין.
 • טיפול גנטי לסרטן העור : התחלות חדשות. בשנת 2006 על הדיבורים על טיפול גנטי הפכו למציאות. באוגוסט 2006 חוקרים במכון האמריקאי לחקר הסרטן ( National Cancer Institute ) דיווחו על הצלחה בטיפול גנטי בסרטן העור. שני חולים בשלבי סופניים של סרטן העור (Melanoma ) טופלו והוצלו הודות לטיפול גנטי חדשני העושה שימוש בוירוס להחדרת גנים לתאי מערכת ההגנה (T-Cells ). הגן מחדיר את הקוד להריסת התאים הסרטניים וברגע שתאי ה T נושאים את הגנים החדשים הם נלחמים בהצלחה בתאים הסרטניים. התקווה היא שהשיטה תיושם בהצלחה גם על סוגי סרטן אחרים במהרה.
 • משאף אינסולין - לאנשים עם סוכרת, משמעות הפיתוח - אינסולין ללא זריקות. ה FDA אישר שימוש במשאף אינסולין. למרות האישור, קהל הרופאים והמטופלים מאמץ את הפיתוח החדשני בהיסוס ובחשדנות. עיקר הדאגה נובע מבעיות הבטיחות והשפעת שאיפת האינסולין על פעילות הריאות, במיוחד מכיוון שסכרת מחלה כרונית והשימוש יומי. על השאלות ניתן יהיה לקבל תשובות המהלך שנת 2007 או בעתיד הקרוב - כרגע, קיימת תקווה למיליוני חולי הסוכרת.
 • בדיקות HIV אוניברסליות - תוכנית אמיצה. בפעם הבאה שהרופא יתן לך רשימת בדיקות ייתכן שגם הבדיקה לגילוי HIV תיכלל ברשימה.
  בדיקות לגילוי נגיף הAIDS בהתנדבות לא הצליחו ובארה"ב לבד, ה -CDC מעריך שעוד 40,000 אמריקאים נדבקים בוירוס ה AIDS . מספר האמריקאים הנושאים את הוירוס מוערך ב 1.1 מיליון. בנוסף, מעריכים בארה"ב שישנם עוד 250,000 נשאים שאינם יודעים את גורלם. זאת אומרת שללא טיפול ומודעות למצבם, עלולים הנשאים להדביק אלפי אנשים נוספים.

 למאמר המלא- ראו WenMD

למידע נוסף אודות מחלות הסרטן - ראו אתר  Infomed, והאגודה למלחמה בסרטן

למידע נוסף אודות Shingles - ראו אתר Medinfo

למידע נוסף אודות מלנומה - ראו Melanoma Research Foundation

למידע נוסף אודות סוכרת - ראו האגודה הישראלית לסוכרת

 

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק