הבזקים
במאמר חדש שפורסם השבוע בעיתון המדעי New England Journal of Medicine, תחת השם "מגיפת האסתמה", ניסו מדענים מבית החולים לילדים במינכן לעשות סדר ולהציג לאשורם את הגורמים לאסתמה ואת הסיבות לעליה התלולה בהתרחשות המחלה. גם הם לא מצאו את הגורם הישיר לה.
מגיפה לא מוסברת - על העלייה התלולה במקרי האסתמה בעולם

מגיפה לא מוסברת - על העלייה התלולה במקרי האסתמה בעולם

מקור: מדור הבריאות של העיתון "ניו יורק טיימס"
תאריך: 08.12.2006


 מקור - מדור הבריאות של העיתון "ניו יורק טיימס"

 איסוף ועיבוד: דנה רוטמן , עורכת תוכן , פרויקט הגורם האנושי , מרילנד

 משהו מוזר עולה מהסטטיסטיקות המתארות את מקרי האסתמה המתועדים בעולם בשנים האחרונות. משנת 1983 ועד לשנת 2003 עלתה שכיחות מקרי האסתמה מ-3.6% ל5.8%, עליה של כ-60% (לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות בארה"ב). גם בעולם חלה עליה תלולה במספר מקרי המחלה - ארגון הבריאות העולמי דיווח כי בין 1985 ל-2001 עלה שיער מקרי המחלה ב-100% ברחבי העולם. כ-300 מליון איש בעולם חולים באסתמה, וכ-255,000 עתידים למות ממנה. מספר מקרי המוות עשוי לעלות ב-20% בעשר השנים הבאות.

 ילדים, בעיקר במרכזי הערים, הם החולים הרבים ביותר במחלה. זיהום אויר וזיהום ביתי (הנובע מאבק וחרקים) הם החשודים המיידיים בגרימת המחלה. אולם הסיבה לאסתמה אינה ברורה לחלוטין.

 חלק מהעליה במקרי המחלה עשוי להיות מוסבר באבחנה טובה יותר הנעשית על ידי הרופאים. אולם אין בכך כדי להסביר את כל המקרים החדשים המתגלים באופן תדיר.

 תיאוריות אודות המחלה מתחדשות ונזנחות, אולם למעשה אין גורם אחד ויחיד שיסביר את העובדה שחלק מבני האדם מפתחים אסתמה וחלקם לא.

 במאמר חדש שפורסם השבוע בעיתון המדעי New England Journal of Medicine, תחת השם "מגיפת האסתמה", ניסו מדענים מבית החולים לילדים במינכן לעשות סדר ולהציג לאשורם את הגורמים לאסתמה ואת הסיבות לעליה התלולה בהתרחשות המחלה. גם הם לא מצאו את הגורם הישיר לה.

 בדומה למחלות כרוניות אחרות, אסתמה נגרמת - ככל הנראה - משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. כמחצית מהמקרים נגרמים מאלרגיות והשאר מבעיות אחרות הגורמות לגירוי ודלקות בדרכי הנשימה. 

החוקרים סבורים עם זאת, כי שינויים גנטיים באוכלוסיה אינם יכולים להסביר את העליה התלולה במקרים המדווחים, מאחר ושינויים אלה מתרחשים על פני זמן רב ובאופן איטי מכדי ליצור מגיפה.

על כן, יש להניח כי גורמים סביבתיים הם האשמים בעליה האמורה.

יחד עם זאת, אף שזיהום סביבתי עשוי להחמיר את מצבו של חולה האסתמה, לא ברור האם הוא יכול לגרום לתחלואה עצמה. כך גם באשר לזיהום הביתי.

גם השמנה נחשבה כגורם סיכון העלול לגרום למחלה, אם כי הקשר בינה לבין אסתמה אינו ברור דיו. באופן הפוך לה - תזונה נאותה, והמנעות ממזונות אלרגניים או מעובדים, לא הצליחו למנוע את התחלואה.

 אחת הנקודות החשובות ביותר במאמר היא חיזוקה של התיאוריה אודות נקיון רב מדי. חלק מהרופאים והחוקרים סבורים כי כיום גדלים ילדים בבתים נקיים "מדי", אשר אינם מאפשרים להם להחשף לזיהומים ולחיידקים בינקות. העדר חשיפה כזו עלול להביא להתרחשות המחלה בשלבים מאוחרים יותר של החיים. בדומה, השימוש העודף באנטיביוטיקה עשוי להביא להעלמם של זני חיידקים "טובים" מהמעיים, אשר הגנו על הגוף מפני זיהומים הבאים לידי ביטוי בדרכי הנשימה.

 אולם רשימה ארוכה זו של "חשודים" אפשריים עדיין אינה פותרת את התעלומה. לא ברור מה הגורם העיקרי לתחלואה הרבה באסתמה וכיצד ניתן לצמצם אותה או למנוע אותה כליל.

 למאמר המקורי ב- New England Journal of Medicine

 על מחלת האסתמה

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק