הבזקים
חוקרים משווייץ, גרמניה וארה"ב פיתחו אפליקציה שמתיימרת לעזור לנו לשנות את התכונות שאנחנו לא אוהבים בעצמנו • פרופ' ברנט רוברטס, ממובילי המחקר, הודף את השאלות האתיות: "אין עדות אמפירית רבה לכך שהאישיות היא מולדת", הוא אומר
חקר האישיות

האישיות שלנו לא משתנה? יש חוקרים שחושבים שזו טעות

גורם מפרסם: עיתון גלובס
מחבר: גלי וינרב
תאריך: 22.05.2021

 

האישיות שלנו לא משתנה? יש חוקרים שחושבים שזו טעות

חוקרים משווייץ, גרמניה וארה"ב פיתחו אפליקציה שמתיימרת לעזור לנו לשנות את התכונות שאנחנו לא אוהבים בעצמנו • פרופ' ברנט רוברטס, ממובילי המחקר, הודף את השאלות האתיות: "אין עדות אמפירית רבה לכך שהאישיות היא מולדת", הוא אומר בראיון לגלובס

גלי וירב

בחודש פברואר האחרון הודיעה קבוצה של חוקרים משווייץ, גרמניה וארה"ב כי הם פיתחו אפליקציה לסמארטפון שיכולה לשנות את האישיות שלנו. לא פחות. אפליקציות כבר מתיימרות לעשות כמעט הכול, גם להדריך אותנו בדרך לשינוי ההתנהגות - מתזונה ועד מדיטציה וניהול סדר היום, אבל לשנות את האישיות? האם זה בכלל אפשרי?

מה זו בכלל אישיות

האינסטינקט הוא לומר שאישיות היא החלק בנו שמגדיר את הזהות שלנו ואינו משתנה, מה שהופך את הרעיון של שינוי האישיות לפרדוקסלי. אבל בפסיכולוגיה אישיות מוגדרת בדרך כלל באמצעות "ציונים" על חמש תכונות, The Big Five ("חמש הגדולות"), שההבדלים בהן מסבירים באופן הטוב ביותר את ההבדלים בחוויות של בני האדם בעולם וכיצד הם נתפסים על ידי אחרים. חמש התכונות הן פתיחות (לעומת סגירות), מצפוניות (הכוונה היא בעיקר למשמעת עצמית ועמידה בכללים), מוחצנות (לעומת מופנמות), נועם הליכות (עד כמה אדם בא לקראת הבריות, מרצה אחרים ונעים להם בחברתו) ויציבות רגשית לעומת נוירוטיות.

פרופ' ברנט רוברטס, מנהל המרכז למדעי החברה וההתנהגות באוניברסיטת אורבנה שפיין באילינוי, ארה"ב, חושב שהאישיות היא עניין טיפה יותר מורכב. היא בהחלט קשורה לתכונות, וחמש התכונות הללו אכן מייצגות אותנו היטב, הוא אומר, אבל הן לא היחידות שמבדילות בין בני אדם. לצד תכונות, יש לנו גם יכולות, תחומי עניין, דרכים מסוימות לעורר בעצמנו מוטיבציה. "ודווקא כל אלה משתנים פחות מהתכונות שלנו לאורך השנים", הוא אומר.

רוברטס הוא אחד החוקרים שפיתחו את האפליקציה לשינוי האישיות והיו חתומים על המאמר שפורסם השנה. הוא הקדיש את רוב הקריירה שלו למחקרי אורך שבחנו שינויים המתרחשים על פני שנים רבות בחיי אנשים. לעתים המחקרים הללו עקבו אחרי נבדקים במשך עשורים מחייהם. הוא טוען שאישיות היא בהחלט דבר שמשתנה, אבל באופן אחר מזה שאנחנו חושבים. הוא חבר ב"מאגד שינוי האישיות", קבוצה של חוקרים מכל העולם שמאמינה כי שינוי אישיות הוא אפשרי, ויותר מכך - הוא קורה לנו כל הזמן.

רוברטס אומר שמחקרי האורך שביצעו הראו שגם בלי כוונה מיוחדת ובלי טיפול פסיכולוגי, האישיות משתנה עם הגיל. "בדקנו אנשים בני 18 עד 68. המתאם בין האישיות של הצעירים והמבוגרים שלנו הוא נמוך, רק 0.2 בערך, כלומר הם לא מקבלים ציונים דומים במבחני האישיות בגילים שונים. היציבות היא מועטה. אם היינו חושבים שהאישיות היא מולדת, גנטית, יציבה לגמרי, היינו מצפים לתוצאות אחרות. אבל אין עדות אמפירית רבה לזה.

"יש פה איזשהו משחק בין גנטיקה לסביבה, ותנועה בין ילדות לבגרות. שינויים גדולים קורים במעבר של אדם ממשפחתו הגרעינית לחיים עצמאיים ואחר כך אולי למשפחה חדשה משלו. אם בוחנים אותו אדם לאורך טווח של חמש שנים או עשר שנים, לא נראה את ההבדלים, אבל לאורך 40 או 50 שנה, נראה גם נראה אותם".

למאמר המלא של גלי וירב בעיתון גלובס

 

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק