הבזקים
הם חלו בסרטן סופני והרופאים לא נתנו להם יותר מכמה חודשי חיים, אבל הם הפתיעו אותם בגדול. האם יש איזשהו מרשם סודי שגרם להם לשרוד? מחקר חדש מנסה לענות על השאלה הזאת. שלושה שורדים משתפים אותנו בסיפור מחלתם, התמודדותם ותובנותיהם. אופטימיות ומאבק עיקש - חובה.
התמודדות עם הסרטן

3 שניצחו את הסרטן הסופני: איך הם עשו את זה?

גורם מפרסם: אתר YNET
מחבר: יפה שיר-רז
תאריך: 30.05.2010

 מקור וקרדיט : אתר YNET , מאת יפה שיר-רז

 הם חלו בסרטן סופני והרופאים לא נתנו להם יותר מכמה חודשי חיים, אבל הם הפתיעו אותם בגדול. האם יש איזשהו מרשם סודי שגרם להם לשרוד? מחקר חדש מנסה לענות על השאלה הזאת. שלושה שורדים משתפים אותנו בסיפור מחלתם, התמודדותם ותובנותיהם. אופטימיות ומאבק עיקש - חובה

סיפורי הישרדות של חולי סרטן שהחלימו מספקים תמיד ניצוץ של תקווה לחולים המתמודדים עם המחלה. אבל אנשים שמחלתם הוגדרה כסופנית ובכל זאת יכלו לה, נחשבים בדרך כלל למקרי נס. האומנם היה זה רק מזל ששיחק להם או שמא לחולים האלה, שמוגדרים ברפואה כ"שורדי סרטן יוצאי דופן", יש משהו משותף שעוזר להם להתגבר?
 
הניסיון למצוא גורם משותף
למרות שסיפורי הישרדות של חולי סרטן סופניים מופיעים פעמים רבות בתקשורת, והתופעה המדהימה הזאת מוכרת היטב גם ברפואה, עד כה היא לא נחקרה רשמית. לראשונה נערך בנושא מחקר דו־לאומי שרוכז על ידי ד"ר משה פרנקל, ששימש כמנהל רפואי של הרפואה המשלימה ב־MD Anderson Cancer Center וד"ר שחר לב־ארי, מנהל המעבדה לצמחי רפואה וסרטן, מנהל המחקרים ביחידה לרפואה משלימה במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) ויועץ מגזין מנטה לרפואה משלימה. פרופ' לאה קסן, נשיאת מכללת לוינסקי וממקימות המרכז הישראלי לשיטות מחקר איכותניות, סייעה בניתוח האיכותני של התוצאות.
 
החוקרים ראיינו משתתפים מישראל ומארצות הברית שהוגדרו כ"חולי סרטן עם מהלך מחלה יוצא דופן", ובדקו כיצד החולים האלה תופסים את החוויה יוצאת הדופן שלהם ומסבירים אותה, במטרה לנסות להבין אם יש גורם משותף לכולם.
 
המשתתפים במחקר היו חולים בסוגים שונים של סרטן, בהם סרטן הלבלב, סרטן השד, סרטן המוח, ולמרות שכולם אובחנו עם מחלה מתקדמת מאוד, הם שרדו, חלקם גם יותר מ־30 שנה לאחר האבחנה.
 
ד"ר פרנקל: "התעניינותי בחולים אלה החלה בשנות ה־80 של המאה הקודמת, בעקבות קריאה בספרו של ברני סיגל על אהבה, רפואה ונסים, שם הוא ציין את תופעת החולים יוצאי הדופן, תופעה שאינה מוסברת ושלא נחקרה. הספר הצית את סקרנותי, וכשהגעתי למרכז הסרטן בטקסס, אחת מפעולותיי הראשונות הייתה לאתר חולים אלה ולחקור את התופעה. התברר לי שישנם לא מעט חולים שחיים מעבר לכל ציפיות הרופאים".
 
ד"ר לב־ארי: "ההגדרה כוללת בתוכה גם חולים שאובחן אצלם סרטן סופני, ולמרות זאת הם החלימו או שרדו במצב בריאותי טוב במשך תקופה ארוכה, העולה משמעותית על הסטטיסטיקות הידועות במצבם, וכן חולים שקיבלו טיפול הנחשב ללא מספיק או שלא קיבלו טיפול כלל ולמרות זאת המחלה נבלמה באופן יוצא דופן".
 
הסוד: התמודדות פעילה
המחקר גילה כי הדרכים שבהן בחרו החולים להתמודד עם המחלה היו שונות ומגוונות. ניתוח או כימותרפיה, טיפול תזונתי, פעילות גופנית מוגברת, גישות פסיכולוגיות של גוף־נפש ושילובים של כמה שיטות. אבל גורם משותף אחד עובר כחוט השני בין כל המשתתפים: כולם בחרו בדרך של התמודדות פעילה עם המחלה. במילים פשוטות, הם היו פייטרים. ד"ר לב־ארי: "בלי להיכנס לממצאים המפורטים של המחקר, הנמצאים כרגע בשלבי פרסום מדעי, אפשר לומר שהתמודדות פעילה מתחילה כבר ברגע האבחנה, כשהחולים בוחרים להתייצב מול המחלה בלי לנסות להתכחש לה או להפחית מערכה. הם ממשיכים באיסוף חומרים ומידע על המחלה, בעצמם או בעזרת אחרים, ובבחירה פעילה של הרופא המטפל ושל שיטת הטיפול.
 
"מאפיין נוסף בהתמודדות הוא גישה פעילה לחיים, ביצוע שינויים בפילוסופיה שלהם לחיים ובסגנון החיים ודאגה ליצור סביבה תומכת. ההתמודדות אף יכלה להיות ברמות גבוהות יותר, לכיוון של חיפוש אחר משמעות בחוויית המחלה כדרך להבין את מה שקורה, שיתוף של אחרים, ואף חיפוש המוביל לתחושת שליחות ואלטרואיזם, ולפעילות של עזרה לחולים אחרים. כלומר, הפיכה מתפיסה של קורבן של המחלה לשימוש בניסיון שנרכש לטיפול באחרים".

מקור וקרדיט : אתר YNET , מאת יפה שיר-רז

 

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק