הבזקים
הגלגל הומצא לפני כמה אלפי שנים "בלבד". למרות שכמה חוקרים טוענים כי המצאת הגלגל התרחשה כבר באלף השישי לפני הספירה (לפני כ-8,000 שנה), רוב החוקרים סבורים כי הגלגל הומצא באלף הרביעי לפני הספירה, כלומר לפני כ- 6,000 שנה באזור מספטומיה על ידי השוּמרים העתיקים - בין עירק של היום לחופי הים השחור.
המצאת הגלגל

המצאת הגלגל, השפעותיה על האנושות ומדוע לזברה אין גלגלים

גורם מפרסם: אתר הידען
מחבר: אמנון כרמל
תאריך: 21.10.2008

אמנון כרמל,‏ יום חמישי, 9 באוקטובר 2008

 מקור וקרדיט : אתר הידען

 במאמר זה מביא אמנון כרמל  בקצרה את סיפורו של הגלגל והשפעתו על האנושות ובמקביל מתייחס  לשאלה "מדוע אין גלגלים בטבע" ומסביר  על ההקשר האבולוציוני של הגלגל ומקומו בעולם החי. לסיום הוא מביא תיאור של אחד העימותים מחזית המלחמה בין הדת למדע. 

רבים נוטים לחשוב על הגלגל כהמצאה עתיקה במיוחד, משהו כמו גילוי הדרך להבעיר אש ולשלוט בה, אך לא כך הדבר. בעוד שקיימות עדויות לכך שאפילו ההומו ארקטוס הקדמון שחי לפני כשני מליון שנה ידע להשתמש באש לצרכיו עוד לפני היות האדם המודרני, הגלגל הומצא לפני כמה אלפי שנים "בלבד". למרות שכמה חוקרים טוענים כי המצאת הגלגל התרחשה כבר באלף השישי לפני הספירה (לפני כ-8,000 שנה), רוב החוקרים סבורים כי הגלגל הומצא באלף הרביעי לפני הספירה, כלומר לפני כ- 6,000 שנה באזור מספטומיה על ידי השוּמרים העתיקים - בין עירק של היום לחופי הים השחור. המהפכה החקלאית הייתה אז בעיצומה וכבר כמה אלפי שנים לפני המצאת הגלגל עיבדו בני אדם את האדמה, שתלו ובייתו צמחים והפכו אותם בתהליך של אבולוציה מעשה ידי אדם לטעימים יותר, פוריים יותר ונוחים יותר לגידול. הגלגל התפשט במהירות יחסית ברחבי העולם הישן יחד עם כמה גידולים חקלאיים בסיסיים כמו חיטה ושעורה. הוא הגיע להודו העתיקה ולאזור הקווקז ומשם התפשט לאירופה, צפון אפריקה וסין (למרות שיש הטוענים כי הגלגל התפתח במקביל באופן עצמאי בסין).

העדויות הקדומות ביותר לגלגלים שנמצאו עד כה היו מסביבות אמצע האלף השלישי לפנה"ס, כלומר לפני כ- 5,000 שנה. הגלגל הקדום ביותר שנמצא עד כה התגלה בחפירות ארכיאולוגיות בביצה בסלובניה, כעשרים קילומטר מדרום ללובליאנה. שם נמצאו עדויות רבות לישובים מלפני כמה אלפי שנים. מכיוון שהגלגלים הראשונים נוצרו מעץ, וידוע שעץ מתפרק עם הזמן, קשה מאוד למצוא גלגלים של ממש. זו הסיבה שהממצא הזה נדיר וחשוב כל כך. התנאים השוררים בביצה משמרים בצורה מצויינת חומרים אורגניים כמו עץ ולכן השתמר גלגל העץ בצורה טובה כל כך. יחד איתו נמצא אפילו הציר שככל הנראה היה מחובר אליו.

קישור

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי

אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק