הבזקים
על יסוד ממצאי הגנטיקה ההתנהגותית והפסיכולוגיה האבולוציונית והחברתית, ובמסגרת התיאוריה המודולרית של הנפש, היא מציגה תיאוריה החדשה ומקורית על התפתחות האישיות האינדיבידואלית.
 
שלוש מערכות נפרדות, לדבריה, מעצבות את האישיות: מערכת היחסים, מערכת החִברות ומערכת המעמד. ומערכות אלה, ופעולות הגומלין ביניהן, הן המפתח לפתרון תעלומת התאומים הזהים.
אין שניים דומים

אין שניים דומים, טבע האדם והאישיות האינדיבידואלית

גורם מפרסם: הוצאת עם עובד
מחבר: ג'ודית ריץ' האריס
תאריך: 01.09.2008

מה גורם לבני אדם להיות שונים זה מזה באישיותם ובהתנהגותם? על כך מבקשת לענות  ג'ודית ריץ' האריס, מחברת רב המכר מיתוס גידול הילדים, בספרה השני.

בהשראת שרלוק הולמס ובלשים ספרותיים אחרים, היא פותחת בחיפוש אחר החשוד: הגורם "מלבד הגנים" שבגינו תאומים זהים, שגדלו בבית אחד, שונים זה מזה לא פחות משני בני אדם זרים. אם תגלה אותו, תגלה מה גורם להבדל בין כל שני בני אדם.

 על יסוד ממצאי הגנטיקה ההתנהגותית והפסיכולוגיה האבולוציונית והחברתית, ובמסגרת התיאוריה המודולרית של הנפש, היא מציגה תיאוריה החדשה ומקורית על התפתחות האישיות האינדיבידואלית. שלוש מערכות נפרדות, לדבריה, מעצבות את האישיות: מערכת היחסים, מערכת החִברות ומערכת המעמד. ומערכות אלה, ופעולות הגומלין ביניהן, הן המפתח לפתרון תעלומת התאומים הזהים.

לא צריך להסכים עם ריץ' האריס בכול כדי ליהנות מן הספר מטלטל המחשבה הזה, המאלץ את הקורא לחשוב מחדש על אמיתות מקובלות ולאמץ נקודות מבט חדשות. ריץ' האריס, שאת כתיבתה המשעשעת והשנונה ואת חשיבתה הרעננה מכיר הקורא הישראלי מספרהּ הראשון, מרחיבה בספר הזה את היריעה, ועל יסוד ניתוח נתונים קפדני ושפע של מחקרים מתחומים רבים ושונים מציעה מבט חדש ומפתיע על התפתחות האישיות האינדיבידואלית.

ג'ודית ריץ' האריס (1938 - ) היא חוקרת עצמאית בתחום הפסיכולוגיה. בתחילת שנות התשעים כתבה שני ספרי לימוד בפסיכולוגיה התפתחותית. במחצית השנייה של שנות התשעים הציגה במאמר ובספר את התיאוריה המהפכנית שלה בדבר השפעתו המכרעת של החיברות בידי הקבוצה בהתפתחות הילד.

המאמר זכה בפרס האגודה הפסיכולוגיה האמריקאית, והספר (The Nurture Assumption, ובעברית: מיתוס גידול הילדים) היה לרב מכר וראה אור בשפות רבות. ב-2006 פרסמה את ספרה השני No Two Alike (בעברית: אין שניים דומים), ובו תיאוריה כוללת על התפתחות האישיות האינדיבידואלית. שני ספריה ראו אור בהוצאת עם עובד.

אין שניים דומים, טבע האדם והאישיות האינדיבידואלית מאת: ג`ודית ריץ` האריס בהוצאת עם עובד סדרת אופקים מדע בעריכת עתליה זילבר, תרגמה מאנגלית: עתליה זילבר, עטיפה: דורית שרפשטיין, 353 עמודים.

אין שניים דומים | פרק ראשון: הערכת הבדלים
ביום שהתחלתי לכתוב את הספר הזה נקברו לַאלֶה ולַאדַן ביג'אני באיראן בקברים נפרדים: נפרדות במותן, כפי שלא זכו להיות בחייהן. לאלה ולאדן היו תאומות סיאמיות זהות, בנות עשרים ותשע, שנולדו מחוברות בראשן. הן מתו במהלך הניתוח שהפריד ביניהן........

 

אין שניים דומים - ג`ודית ריץ` האריס
No Two Alike: Human Nature and
Human Individuality - Judith Rich Harris

 מקור וקרדיט : אתר טקסט

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות.
הרשמה ללקט
דוא"ל
* להסרה
במבט לאחור
רשימת קטגוריות מלאה
אנשים וארגונים
עבודה ועובדים
אנשים פשוטים
אפשר גם אחרת
יוצאי הדופן והמיוחדים
אנשים , מחשבים ואינטרנט
קיבוצים ואנשי ההתיישבות
החברה החרדית
עולים חדשים ועולים ותיקים
עובדים זרים
תרמילאים ומטיילים
קשישים
אנשים והקונפליקט הישראלי-ערבי
בני נוער וצעירים
אנשים והמצב הכלכלי
סיפורי התמודדות
גמלאים
מגזר ערבי
מחקרים ועיונים בפסיכולוגיה
מחקרים ועיונים ברפואה וביו-רפואה
רפואה משלימה
רפואה אלטרנטיבית
הבריאות שלך
מחקרים ועיונים בסוציולוגיה ובאנתרופולגיה
מחקרים ועיונים בחינוך
מחקרים ועיונים בספרות
מחקרים ועיונים בהיסטוריה
מחקרים ועיונים בדמוגרפיה
מחקרים ועיונים בביולוגיה ובמדעי החיים
אנשים בעת העתיקה
ילדים , אמהות, הורים ומשפחה
יזמים, אנשי עסקים ואנשי היי-טק
ביוגרפיות, זכרונות ותולדות חיים
שכול
ניצולי שואה
סרטי תעודה
ספרים חדשים
מדעים ואנשים
אנשים , מזון ותזונה
אנשים, טבע וסביבה
אנשים במרחב הניהול
הרהורים ומחשבות
שיטות אימון
מחקרים ועיונים בקרימונולוגיה
סקירות מחלקת איסוף בפורטל הגורם האנושי
הנצפים ביותר
אודות  |   צרו קשר  |   שלחו קישור  |   RSS  |   אתר צמתי מידע
נבנה ע"י אפוק